Targi „w temacie”, czyli o BUDM-ie i nie tylko :)

Targi budowlane BUDMA organizowane są co roku w Poznaniu przez Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP) i jak sam organizator przyznaje: „Targi BUDMA czyli Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury, to jedno z najważniejszych miejsc spotkań producentów i dystrybutorów nowoczesnych technologii i materiałów budowlanych z przedstawicielami handlu, architektami, wykonawcami i inwestorami w Europie.” Trudno dyskutować ze zdaniem organizatora, gdy co roku targi te prezentują kompleksową ofertę bez mała 1000 firm z Polski i z zagranicy.  Ale targi te to nie tylko rynkowe premiery. To także wydarzenia towarzyszące, podejmujące problematykę szeroko pojętej branży, tj. prezentacje, odczyty, wykłady, konkursy czy mistrzostwa. Jeszcze do niedawna targi BUDMA organizowane były w styczniu. Obecnie ich termin przesunięty został na połowę lutego (nie bez protestów części wystawców, dla których połowa lutego to już czas wzmożonej pracy po „zimowym śnie”).

Pomimo tego, iż targi trwają 4 dni (wt – czw 9:00 – 17:00 i pt 9:00 – 16:00) raczej nie sugerujemy odkładać naszej wizyty na piątek, a już zwłaszcza na piątek po południu. Większość wystawców już się wówczas pakuje i nie poświęci nam tyle czasu, ile byśmy potrzebowali (a części wystawców już w ogóle na targach nie zastaniemy ;)) Warto tu zaznaczyć, że pomimo iż targi oficjalnie ruszają we wtorek, to część wydarzeń towarzyszących startuje już w poniedziałek, warto więc śledzić program wydarzeń dostępny na stronie wystawcy. W tym roku wydarzenia towarzyszące były szczególnie obfite i interesujące. Poniżej przedstawiamy te najbardziej ciekawe:

Konferencje:
– „BUDUJ BEZPIECZNIE. Ograniczanie zagrożeń przy wykonywaniu prac na wysokości”,
– „Innowacje w budownictwie stalowym”,
–  XII Dzień Urbanisty „Przestrzeń w lepszym klimacie”

Debaty:
– Wpływ sektora budowlanego na gospodarkę,
– Efektywne zarządzanie energią w budownictwie,
– „Budownictwo drewniane w Polsce. Standardy 2021”,
– Sztuczna inteligencja w budownictwie – to już fakt,
– Ekologia, Zrównoważony Rozwój, Innowacyjność. Wyzwania Architektury w XXI w.

Warsztaty:
– Mowa ciała sprzedaje!,
– Ile kaw jesteś gotów wypić z klientami, aby zrozumieć ich potrzeby? – czyli o projektowaniu produktów i usług (Design Thinking / Service Design)

Seminaria:
– Postaw na optymalne budownictwo drewniane! Know-how dla architekta/projektanta/wykonawcy prosto od światowego lidera branży – STEICO,
– „Sztokholm i szwedzki sektor zamówień publicznych jako kierunek ekspansji polskich firm”,
– „ Nowoczesne technologie w nowopowstających lub rewitalizowanych obiektach budowlanych przemysłowych i rolniczych”,
– Nowoczesna Prefabrykacja Drewniana

Jak widać jest w czym wybierać i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie (a przypominamy, że to tylko mały wycinek imprez towarzyszących. Nie zapominajmy też o szeregu pokazów czy szkoleń).

Czy tegoroczna edycja targów była udana? Wystarczy spojrzeć na liczby:
– prawie 50 tysięcy odwiedzających,
– prawie 1 tysiąc wystawców,
– 43 produkty ze Złotym Medalem MTP,
– przeszło 150 premier rynkowych.

Kolejną imprezą organizowaną przez MTP, na którą warto zwrócić uwagę (i która wciąż jest przed nami: 12-15.03.2019 r.) to Arena Design. Aren Design to miejsce spotkań biznesowych producentów i projektantów, a także przestrzeń prezentacji najbardziej aktualnych osiągnięć w dziedzinie światowego designu.

Tegoroczny motyw przewodni targów to: TransFormacje, czyli od pierwotnego materiału do gotowego produktu (w myśl zasady, iż projektowanie funkcjonuje w ekosystemie, którego poszczególne części wpływają na siebie nawzajem).

Nie będziemy tu przytaczać szczegółowego programu targów, gdyż jest on równie bogaty jak w przypadku BUDM-y. Zainteresowanych zapraszamy na stronę targów >tutaj< A naprawdę warto tam zajrzeć 🙂 Równolegle z targami organizowany jest też projekt: Miasto żyje Designem” (towarzyszy targom już od 3 lat). Celem projektu jest promocja miejsc, które na różnych płaszczyznach, ale zawsze jak najlepiej, kojarzą się z designem – są zaprojektowane przez cenionych architektów bądź oferują produkty i usługi znanych marek. W tym roku do współtworzenia projektu zaproszono galerie, showroomy i miejsca użyteczności publicznej. Swoje pokazy filmowe oraz wystawy przygotowały też instytucje kultury i uczelnie wyższe. Wystarczy spojrzeć na listę partnerów by przekonać się, że tegoroczna edycja wydarzenia będzie szczególnie interesująca i – przede wszystkim- inspirująca:
12 CHAIRS, Centrum Kultury ZAMEK, Concordia Design, Czapski Art. Foundation, Dekoma, Direct floor, Fabryka Form, Folwark Edwardowo, Galeria Curators’Lab, Galeria DESIGN UAP, GALERIA YES, Garden City, Ipnotic Design Store, KARTELL, Rosenthal, Malta Festival Poznań, Muzeum Sztuk Użytkowych, Galeria NOTI,  RIDEX – Showroom, SHOWROOM Swarzędz, SPOT, Teatr 8 dnia, Terrano, Centrum Aktywności Artystycznej UAP oraz poznańskie kina studyjne: Kino Pałacowe, Kino MUZA i Kino Rialto.

Targom towarzyszy też konkurs Top Design Award. Ten międzynarodowy konkurs skierowany jest do osób promujących innowacyjne wzornictwo na najwyższym poziomie.

Warto tu również wspomnieć, że równolegle z imprezą odbywają się targi Home Decor, czyli prawdopodobnie najważniejsza w kraju prezentacja najnowszych trendów w dekoracjach i wyposażeniu wnętrz. Swoje produkty wystawia tam m. in. branża prestiżowych marek oświetleniowych, wystawcy związani z wyposażeniem kuchni i łazienki oraz czołowi producenci i dystrybutorzy tkanin dekoracyjnych.

Część emocji targowych już za nami (BUDMA) ale część wciąż jest przed nami (Arena Design). Naprawdę warto zapoznać się przynajmniej z tymi dwoma wydarzeniami, które same w sobie są kopalnią wiedzy i nośnikiem ciekawych pomysłów. Być może kiedyś będziemy mogli z nich skorzystać we własnej firmie, lub też we własnym domu. Naprawdę warto 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
21 − 19 =