Krótka historia rolet wewnętrznych

Rolety wewnętrzne są już w zasadzie traktowane niczym integralna część okna. Niczym nie osłonięte szyby są dziś raczej rzadkością, niż normą. Jednak mało kto wie, że „przodkowie” współczesnych rolet pochodzą ze starożytnego  Egiptu oraz Japonii.

Pierwsze tkaniny, opuszczane i podnoszone za pomocą drążków wykonanych z bambusa odnaleziono w egipskich grobowcach i datuje się je na kilka tysięcy lat! W nowożytnej Europie pierwsze wzmianki o roletach pojawiają się dopiero ok. XVII w. (wówczas oparte były na mechanizmie sznurkowym i pierwsze wzmianki o nich znajdujemy w spisie inwentarza zamku w Kopenhadze). Na początku XVII w. pojawiły się również pierwsze rolety Scotch Holland. Zostały one wykonane z tkaniny holenderskiej (po raz pierwszy wyprodukowano ją w Glasgow w Szkocji przez Jamesa Louisa Robertsona i Johna Kinga, stąd nazwa Scotch Holland).

Pierwsza istotna zmiana konstrukcji rolet wewnętrznych nastąpiła w 1864 r. kiedy to Stewart Hartshorn opatentował pierwszą konstrukcję mechanizmu sprężynowego (mechanizm ten umożliwiał samoczynne zwijanie lub opuszczanie tkaniny). To rozwiązanie stało się prekursorem rolet w dzisiejszej postaci.  Rolety oparte na mechanizmie sprężynowym stały się w Ameryce na tyle popularne, iż na początku XX w. istniało już kilka zakładów je produkujących (pierwszy powstał w 1905 r.). Również w XIX w. Duńczyk Christian Faber rozpoczął sprzedaż eleganckich rolet, wykonanych z tkanin z wzorami ręcznie malowanymi. Były one tak efektowne, że bardzo szybko zyskały na popularności, tworząc podwaliny pod prężnie rozwijającą się firmę. Prawdziwy boom w produkcji rolet nastąpił jednak w latach 20. w Niemczech (ten ekspansywny rozwój przerwał jednak wybuch II Wojny Światowej).

Kolejną zmianą konstrukcyjną było wprowadzenie w latach 70. bocznego mechanizmu łańcuszkowego, umożliwiającego zatrzymanie tkaniny w dowolnej pozycji (wcześniej rolety sprężynowe posiadały blokady, z pomocą których można było je zastopować). Rozwiązanie to przyjęło się bardzo szybko i dominuje do dziś.

Roleta Dzień-Noc
Roleta Dzień-Noc

Na koniec ciekawostka: rolety tkaninowe były na szeroką skalę wykorzystywane podczas nalotów w czasie II Wojny Światowej do zaciemniania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
28 × 12 =