Jakie kolory w aranżacjach wnętrz będą modne w 2018 roku?

Trendy kolorystyczne nigdy nie są proste do jednoznacznego przewidzenia, jednak Instytut Pantone wraz z producentami farb rokrocznie (już od 17 lat) stara się uprzedzić gusta klientów, publikując swoje propozycje,  przewidywania i, przede wszystkim, wskazać na kolor roku (dla przypomnienia: w tym roku królowała zieleń).

Jakie propozycje przygotowali dla nas Amerykanie?

3 główne hasła to: Affinity (czyli pokrewieństwo/bliskość), Connectivity (powiązanie) i Sincerity (szczerość), a główne nurty to kolory głębokie, nasycone i wyszukane.

Do pierwszego hasła odnoszą się pełne odcienie niebieskiego, fuksji i brązu. Mocnym akcentem będzie błękit idący w parze z żywiołową fuksją, a całość tonować i spajać będzie brąz. Palety nadal królującego różu (również pudrowego) będą naturalnie łączyć się z brązem, jako elementem łagodnie łączącym wyraźnie akcentowane kolory. To hasło odnosi się do miasta jako wspólnoty, połączenia ludzi i miejsc. Pierwsze zmiany widać już chociażby w nowym katalogu IKEA, gdzie mocne niebieskie i zielone akcenty są odpowiednio wyeksponowane i przełamane paletą brązów.

W drugim haśle zamykają się kolory mocno inspirowane technologią i innowacją. Soczyste pomarańcze, ciemne wodniste błękity, zielenie i intensywne żółcie można swobodnie przełamać paletą kremów i delikatnych szarości.

Trzecia propozycja to przełamanie dwóch poprzednich: minimalizm pozwalający odpocząć od zawrotnego tempa życia. W tej palecie królują nieco „zmyte” odcienie zieleni i różu. Nie liczy się tu akcent a wzajemnie harmonijne współistnienie barw, dające poczucie ciągłości i bezpieczeństwa. W skład palety mają wchodzić barwy organiczne: spokojne szarości, przytłumione zielenie i piaskowe brązy.

Ponadto nadal pożądane będą kolory opalizujące i metaliczne (jak miedź czy złoto), zwłaszcza w postaci dodatków (lampy, donice, elementy wnętrz).

Interesującym trendem będą też połączenia nieoczywiste, jak chociażby pomarańczowy z niebieskim, czy głęboka zieleń z delikatnym niebieskim.

Podsumowując: urządzając nasze wymarzone wnętrza pamiętajmy o tym, że trendy to tylko propozycja.  Można się nimi sugerować przy projektowaniu własnej przestrzeni, ale są one raczej rodzajem drogowskazu. To my musimy wybrać takie elementy, by stworzyć z nich wnętrze pasujące do naszego charakteru, potrzeb i przede wszystkim, będące naszą przestrzenią życia.

Miłej zabawy! 🙂

 

3 Replies to “Jakie kolory w aranżacjach wnętrz będą modne w 2018 roku?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Solve : *
17 × 1 =